М`які іграшки робимо самі

Мистецтво виготовлення іграшок – одне із давніх видів народної художньої творчості. Своєрідність виготовлення іграшок визначається умовами побуту і праці, звичаями народу, національним характером, кліматичними умовами та матеріалами. Так, в областях, багатих лісами, іграшки виготовлялись із дерева, в місцях із керамічною глиною – із глини, в областях, де розвинене мисливство, іграшки виготовляли із залишків шкіри та хутра.

На території Сибіру, наприклад, знайшли безліч фігурок тварин, зроблених із м`якого каменю – мергелю за 36-12 тисяч років до нашої ери. Вироби з бивнів мамонта і мергелю були знайдені і в Україні.
Самі ранні іграшки Давньої Русі, виявлені на території стародавнього Києва, датуються приблизно Х століттям. Вченими установлено ремісниче виробництво іграшок у Києві уже в Х-ХІІІ ст.
Іноді іграшці надавали магічного значення. Наприклад, різноманітні свистульки, брязкальця за віруваннями давніх слов`ян своїм свистом і шумом відганяли злих духів. З тих же причин заборонялось зображення обличчя у ляльки, тому у саморобних ляльок різних народів замість зображення обличчя можна побачити узор у вигляді хреста, ромба, квадрата. Вважалося: якщо лялька буде дуже схожою на людину, в неї може вселитися злий дух.
Саморобна іграшка з тканини та хутра надійно входить в розряд сучасних сувенірів. Відносна простота виготовлення, яскрава декоративність цих іграшок завоювали симпатії дітей і дорослих.
Часто, прикрашаючи інтер’єр, іграшки, крім декоративної, виконують і декоративно-утилітарну функцію. Наприклад, настінні іграшки з кишенею для зберігання гребінців та інших побутових дрібниць; іграшки-сумки; іграшки-килимки; іграшки-подушки та ін.
Особливої виразності набувають іграшки, виконані із яскравої тканини в поєднанні з синтетичним хутром. В їх декоративній розробці часто використовується тасьма, шнури, вишивка, аплікація, бісер.
Різноманітність декоративної обробки, стилізація образу, порушення звичних пропорцій, умовне відтворення форми, з одного боку, допомагають виявити характер іграшки, зробити її забавнішою, живою, з іншого – зближують її з кращими зразками народної іграшки.
Навчити дітей всьому цьому, викликати у них інтерес до творчості, бажання творити самостійно – одне із основних завдань гуртка «М`яка іграшка».
І, як показує практика, захоплення дітей спочатку лиш безпосереднім виготовленням іграшок за шаблонами, поступово переростає в бажання самим придумувати і розробляти образ, а потім втілювати його в матеріалі. А результати втілених задумів моїх гуртківців оцінили не тільки в нашому місті, а і на обласних конкурсах: у 2008 р. на конкурсі «Український сувенір» з роботою «Лис-татусь» Юрченко Катя зайняла ІІ місце, у 2009 р. на обласному конкурсі «Новорічний подарунок» з роботою «Подарунки Діда Мороза» Кірілова Іра посіла І місце, у 2010 р. на обласному етапі Всеукраїнської виставки-конкурсу робіт початкового технічного моделювання у номінації «М`яка іграшка» з роботою «Лялька-мандрівниця» Каплюк Аліна отримала перемогу – І місце. ЇЇ робота зараз перебуває на Всеукраїнському конкурсі робіт з початкового технічного моделювання.
Зараз гуртківці уже закінчують роботи на обласний етап гуманітарного конкурсу «Космічні фантазії», працюють над виробами до конкурсів «Новорічний подарунок» та «Український сувенір»., розробляють ідеї на конкурс робіт початкового технічного моделювання, на виставку-конкурс «Знай і люби свій край» та фольклорно-етнографічний фестиваль «Дитинства пісня Великодня».
Виставки – це місце обміну досвідом, ідеями, майстерністю. А ще - це підведення підсумків роботи гуртків та колективів. Тож побажайте гуртку «М`яка іграшка» ще кращих досягнень у обласних та Всеукраїнських конкурсах.

Керівник гуртка «М`яка іграшка» Сахно О.А.
2011. Custom text here
Joomla 1.7 templates free by Joomla Template Maker